سبک زندگی

جام جهانی قطر2022

خلاصه نوشته
  • دانش قدرت است
  • در آینده ممکن است
  • طرفداران تیم های هیبز و رز کانتی در فینال
  • نکته روز : دوباره همان مرد
  • طرفداران تیم های هیبز و رز کانتی در فینال
  • اسپیث در خطر از دست رفتن
Buy Klik

کارشناس فوتبال ایران با اشاره به تحلیل‌های متفاوت در خصوص گروه B تیم ملی در جام جهانی ۲۰۲۲ گفت: نباید به نتیجه بازی ۲۵ سال گذشته خود با آمریکا بنازیم و از شرایط روز غافل شویم.

به گزارشخبرنگار مهر، تیم ملی فوتبال ایران در گروه B جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با تیم‌های ملی انگلیس، آمریکا و برنده پلی‌آف اروپا (بین ولز و برنده دیدار اسکاتلند – اوکراین) بازی خواهد کرد. قرعه تیم ملی ایران نظرات متفاوت کارشناسان فوتبال کشور درباره شانس صعود از گروه را مطرح کرده است.

جلال چراغپور در گفتگو باخبرنگار مهر، با اشاره به حریفان تیم ملی ایران درباره برنامه‌ریزی و صحبت درباره انتخاب جانشینی برای دراگان اسکوچیچ صحبت‌های صریحی را انجام داد:

باید عمیق به رقیبان پرداخت

مربی تیم ملی ایران در دهه ۶۰ درباره صحبت‌های مختلف راجع به حریفان در مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۲۲ گفت: این موضوع به همان اندازه‌ای که رسانه‌ها به آن پرداخته‌اند اهمیت دارد اما نیاز به برخورد علمی و عمیق دارد تا بتوانیم راهکارهای لازم را برای موفقیت تیم ملی ایران ارائه دهیم.

چراغپور افزود: باید در گروهی چهار تیمی هر سه روز یک بار برای سه شیوه متفاوت تیم‌های ملی روبرو شویم. روشی که حریفان تیم ملی ایران در جام جهانی بازی می‌کنند کاملاً با هم متفاوت است. وقتی در یک گروه با شیوه فوتبالی چند قاره روبرو می‌شویم باید شناخت خیلی کاملی از نحوه تفکرات فوتبال در همان جغرافیا هم داشته باشیم.

انگلیس یکی از قدرت‌های فوتبال دنیا است

وی‬ درباره‬ حضور‬ انگلیس‬ در‬ گروه‬ B‬ که‬ نخستین‬ بازی‬ ما‬ در‬ جام‬ جهانی‬ قطر‬ را‬ به‬ همراه‬ دارد، ‬ تصریح‬ کرد: این تیم در رأس گونه‌ای از فوتبال اروپا قرار گرفته که خودش صاحب سبک است. با یکی از تیم‌های صاحب قدرت در جهان بازی داریم. ‏‬بدون شک یکی از سخت‌ترین بازی‌های عمر فوتبال ملی را داریم.

ضرر تیم‌های باشگاهی ایران از جام‌جهانی ۲۰۲۲!

افزایش حضور لژیونرها در تیم ملی احتمالا با خطر کاهش سهمیه تیم‌های ایرانی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر همراه خواهد بود.

به گزارش ایسنا، فیفا در هر دوره از جام جهانی، به باشگاه‌های فوتبال جهان هم به طور جداگانه مبلغی را در ازای حضور بازیکنان این تیم‌ها در مسابقات پرداخت می‌کند. شاید این مبلغ برای تیم‌های اروپایی و متمول چندان چشم‌گیر نباشد اما در همین دوره گذشته، درآمد استقلال و پرسپولیس از جام جهانی روسیه چیزی در حدود ۸۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار بود که صرف بدهی‌های خارجی این دو تیم شد.

رقم پرداختی به باشگاه‌ها و تیم‌ها در هر دوره افزایش می‌یابد. به طور مثال استقلال در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، ۴ بازیکن را در کاروان ایران داشت که فیفا مبلغ ۳۸۰ هزار دلار به این تیم پرداخت کرد. هم‌چنین استقلال برای داشتن ۴ بازیکن در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه نیز مبلغ ۸۴۰ هزار دلار دریافت کرده با رشد نجومی برای این تیم همراه بود.

البته این رقم به طور روزانه محاسبه می‌شود و طبیعتا دستمزد بازیکنانی که در بازی‌های بیشتری حضور دارند، بیش از سایر بازیکنان خواهد شد و باشگاه‌ها از این طریق بیشتر منتفع خواهند شد. به طور مثال باشگاه منچسترسیتی از طریق حضور بازیکنان خود در جام جهانی ۵ میلیون دلار و رئال مادرید ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار از فیفا دریافت کردند.

با این حال، در این دوره به نظر می‌رسد که تیم‌های ایرانی احتمالا نمایندگان کمتری در جام جهانی خواهند داشت چرا که شمار لژیونرهای ایران افزایش یافته و احتمالا بازیکنان داخلی کمتری هم در جام جهانی قطر حضور خواهند داشت.

به طور مثال در بازی اخیر تیم ملی ایران مقابل لبنان، هیچ بازیکنی از استقلال و پرسپولیس در ترکیب اصلی ایران نبودند و فقط امید نورافکن از بین بازیکنان لیگ برتری در ترکیب یازده نفر ایران به میدان رفت.

به طور معمول در اردوهای اخیر ایران حدود ۲۱ بازیکن لژیونر حضور ثابتی داشتند و حدود هفت الی هشت بازیکن لیگ برتری هم دعوت شده‌اند اما برای جام جهانی این فهرست محدود خواهد شد و تیم ملی باید ۲۳ بازیکن را به این رقابت‌ها ببرد.

از سوی دیگر دراگان اسکوچیچ اعلام کرده که مسابقات لیگ برتر ایران کیفیت لازم برای آماده‌سازی و ظهور بازیکنان جدید را ندارد و به نظر می‌رسد بر اساس اتفاقات ماه‌های گذشته، تمرکز خود را بر استفاده از بازیکنان لژیونر بگذارد و در این صورت سهمیه تیم‌های لیگ برتر هم کاهش خواهد یافت.

این مسئه در نهایت می‌تواند به کاهش پاداش تیم‌ها در جام جهانی ۲۰۲۲ منجر شود و تیم‌های ایرانی از این طریق اندوخته مالی اندکی داشته باشند.

واکنش اینفانتینو به بحث حضور ایتالیا به جای ایران در جام جهانی ۲۰۲۲

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در واکنش به شایعه‌ای که اخیراً درباره احتمال کنار گذاشته شدن تیم ملی کشورمان از جام جهانی شکل گرفته بود، واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در آستانه قرعه‌کشی مرحله گروهی جام جهانی 2022 قطر شایعه‌ای مضحک در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه ممکن است تیم ملی ایران به دلیل عدم ورود بانوان به ورزشگاه‌ها از حضور در جام جهانی محروم شود. این شایعه باعث خوش‌باوری برخی از جمله هواداران ایتالیا درباره شانس راهیابی آتزوری به جام جهانی شد، البته امید آنها خیلی دوام نداشت، چرا که اولینا کریستیلین عضو کمیته اجرایی فیفا داستان حذف احتمالی ایران از جام جهانی را کاملاً بی‌اساس دانست. از نظر جیانی اینفانتینو رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) هم این داستان بیشتر به یک طنز شباهت داشت تا واقعیت.

اینفانتینو که برای شرکت در مراسم یادبود آرتمیو فرانکی اسطوره فوتبال ایتالیا به شهر فلورانس سفر کرده بود، در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسید آیا ایتالیا شانسی برای گرفتن جای ایران در جام جهانی 2022 دارد، پاسخ داد: «خواهش می‌کنم بیاید جدی باشیم…». رئیس فیفا درباره احساس خود درباره عدم راهیابی آتزوری به جام جهانی هم گفت: «احساس کسی را دارم که بغض گلویش را گرفته است».

اینفانتینو از همین موضوع برای منطقی جلوه دادن تلاش خود برای کاهش فواصل زمانی بین ادوار جام جهانی به دو سال استفاده کرد و افزود: زمانی که ما درباره دوسالانه شدن جام جهانی صحبت می‌کنیم، به‌خاطر آن است که احساسی که این تورنمنت به مردم می‌دهد باورنکردنی است. ایتالیا تقریباً در تمامی ادوار جام جهانی حضور داشته است، حالا ببینید سایر کشورهایی که کمتر در جام جهانی حضور داشته‌اند چقدر برای شرکت در این تورنمنت اشتیاق دارند. برای فیفا امید دادن به سایر کشورها یک هدف اصلی است. شرم‌آور است که تجربیاتی را که من در کودکی داشتم، کودکان این نسل نتوانند تجربه کنند. در این دنیای پرتفرقه، خیلی مهم است که فرصت‌های بیشتری برای متحد کردن مردم ایجاد کنیم و ورزش می‌تواند این کار را انجام دهد. در زمان حاضر، بهترین بازیکنان دنیا در بهترین لیگ‌ها بازی می‌کنند و کسی به فوتبال دیگر نقاط جهان توجه نمی‌کند.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا